Informacje bieżące

Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Współczesnej i Patriotycznej

DSCN2975 miniW środę 13 marca 2018 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bolesławiu odbył się III Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Współczesnej i Patriotycznej. Jego celem jest popularyzacja poezji polskich poetów wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijanie i pogłębianie ich wrażliwości, a także rozbudzanie zainteresowania sztuką pięknego wysławiania się.
Recytacja to bardzo ważny element edukacji polonistycznej, zamiera bowiem sztuka mówienia. Obecne czasy nie są przychylne dla miłośników literatury. Poezja nie wzbudza takich emocji jak nowinki z Internetu, które łatwiej przyswoić i zrozumieć. Jednak istnieją też tacy, którzy potrafią dostrzec magię słowa… Podczas konkursu rozbrzmiewały zarówno utwory znane jak i te mniej znane… Interpretacje oryginalne, indywidualne, przemyślane. Prawdziwe igrzyska słowa.
Dziś żyjemy w wolnym kraju. Weszliśmy w nowe tysiąclecie. Jednak nie zapominajmy o przeszłości. Nawiązując do setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, która przypada na rok 2018, uczestnicy konkursu zaprezentowali nam w większości utwory polskich poetów współczesnych o tematyce patriotycznej. Każdy z uczestników przedstawił również jeden utwór Marii Kozaczkowej – poetki nierozerwalnie związanej z Powiślem Dąbrowskim.

Recytacje odbyły się w trzech kategoriach wiekowych:
I Kategoria- klasy I-III szkoły podstawowej
II Kategoria- klasy IV-VI szkoły podstawowej
III Kategoria – klasa VII i gimnazjum

Laureaci konkursu:
I miejsce: Roksana Woźniak – kl. I, Martyna Kaczówka – kl.V, Arleta Woźniak – kl. II gimn.
II miejsce: Vanessa Woźniak – kl. II, Joanna Kozaka – kl. VI, Kinga Bryła – kl. II gimn.
III miejsce: Magdalena Skowron, Weronika Czupryna – kl. III, Gabriela Szlosek – kl. V, Wiktoria Skrzek – kl. II gimn.
Wyróżnienie: Magdalena Złotnik, Martyna Skrzek, Konrad Sarat, Oliwia Skowron.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za udział, przybyłym gościom, nauczycielom oraz rodzicom! Osoby, które zdobyły I miejsca w każdej z trzech kategorii wezmą udział w Konkursie Powiatowym w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej już 21 marca.
Barbara Guzik-Kaganek

Fotorelacja