Informacje bieżące

mObywatel 2.0 - wystartował

mobywatel 2.0 miniaturaJuż dziś w życie wchodzi Ustawa z dnia 26 maja 2023 r. o aplikacji mObywatel [kliknij]. mObywatel 2.0 to aplikacja, którą można bezpiecznie i bezpłatnie pobrać na swój smartfon ze sklepu Google Play i App Store. Nowa aplikacja to przede wszystkim asystent obywatela, dzięki któremu załatwianie spraw urzędowych będzie prostsze i wygodniejsze - bez wychodzenia z domu. Dzięki aplikacji: masz swoje dokumenty zawsze pod ręką; szybko i wygodnie załatwiasz sprawy urzędowe; oszczędzasz czas i pieniądze. Jak poinformował w mediach społecznościowych Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji, aplikacja mObywatel 2.0. będzie trzecim - obok dowodu i paszportu - dokumentem tożsamości.
Nie ma już obowiązku noszenia ze sobą dowodu osobistego - wystarczy, że wylegitymujemy się mDowodem. Przypominamy, że nie jest to cyfrowa wersja dowodu osobistego - dokumenty różnią się serią i numerem, datą wydania i ważności. mDowodu będziemy mogli użyć w każdej sytuacji: w urzędach, u notariusza, zawierając umowy, ale też np. wypożyczając samochód czy sprzęt sportowy. Nowym dokumentem cyfrowym nie będziemy mogli posłużyć się jedynie w trzech sytuacjach:
- składając wniosek o nowy dowód osobisty,
- przekraczając granicę kraju,
- załatwiając sprawy w podmiotach podlegających pod ustawę o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy, m.in. w bankach (to będzie możliwe od 1 września br.)
Przez aplikację zalogujemy się także do serwisów publicznych, np. do e-Urzędu Skarbowego, ZUS, PUE czy IKP.

Więcej informacji pod linkiem: https://info.mobywatel.gov.pl/

ulotka urzednik 1 1

ulotka urzednik 1 2