Informacje bieżące

Zapraszamy do zaprezentowania się podczas Święta Powiśla Dąbrowskiego – Dożynek Powiatowych i Targów Gospodarczych

miniatura wieniec dożynkowy27 sierpnia 2023 roku w zespole dworsko – parkowym w Brniu  odbędzie się XII Święto Powiśla Dąbrowskiego – Dożynki Powiatowe i Targi Gospodarcze, promujące polskie rolnictwo i przedsiębiorczość.
Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego, skupiające samorząd powiatowy oraz wszystkie samorządy gminne z terenu naszego powiatu. Gospodarzami tegorocznej imprezy są Lesław Wieczorek Starosta Dąbrowski i Witold Morawiec Wójt Gminy Olesno.Święto Powiśla Dąbrowskiego to przedsięwzięcie promujące dziedzictwo kulturowe naszego regionu, lokalne rękodzieło, folklor i tradycje regionalne. Jest to również jedyne wydarzenie w regionie, które promuje nasze rolnictwo wraz z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Symbolicznym zwieńczeniem zebranych plonów są tradycyjne wieńce dożynkowe przynoszone podczas Mszy Świętej jako dar ołtarza. Tym gestem rolnicy naszego powiatu będą wyrażać wdzięczność za udane zbiory i dar chleba.

Zgodnie z wieloletnią już tradycją podczas Święta Powiśla Dąbrowskiego odwiedzający będą mogli zapoznać się z ofertą firm zarówno z regionu, jak i całego województwa małopolskiego, organizacji pozarządowych, lokalnych instytucji, a także będą mogli zasmakować regionalnych potraw przygotowanych m.in. przez koła gospodyń wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne.

Dla mieszkańców powiatu i zaproszonych gości przygotowano wiele atrakcji. Na scenie odbędą się występy artystyczne, m.in. zespołu z Bałty (Ukraina), grup wieńcowych, gwiazdą wieczoru będzie „Szymon Wydra & Carpe Diem”.

Jak na „Święto Plonów” przystało nie zabraknie obrzędu dożynkowego. Zorganizowany zostanie doroczny „Powiatowy Konkurs Wieńca Dożynkowego”, podczas którego jury oceni wieńce dożynkowe w dwóch kategoriach: wieniec tradycyjny i współczesny. Kultywowanie ludowej tradycji obrzędu dożynkowego wzbogaci także konkurs na najciekawsze „Ośpiewanie Wieńca”.

Zostanie przeprowadzony również konkurs na „Najciekawsze stoisko wystawowe” wśród wystawców biorących udział w tegorocznych targach.

Dla wszystkich gości oglądających wieńce dożynkowe zorganizowany będzie konkurs publiczności na najładniejszy wieniec dożynkowy. Nagrodę ufundowaną przez organizatorów otrzyma zarówno wieniec, jak i wylosowany uczestnik konkursu.

Serdecznie zapraszamy do zaprezentowania się podczas Święta Powiśla Dąbrowskiego – Dożynek Powiatowych i Targów Gospodarczych!

Zgłoszenia do Konkursu wieńców dożynkowych oraz do Powiatowego konkursu na ośpiewanie wieńca dożynkowego przyjmowane będą do 7 sierpnia 2023 roku.

Zgłoszenia stoisk wystawowych przyjmowane będą do dnia 18 sierpnia 2023 roku.

Poniżej do pobrania regulaminy i karty zgłoszeń.

Regulamin – Konkurs wieniec dożynkowy 2023

Regulamin – Konkurs stoisko wystawowe 2023-1

Regulamin – Konkurs ośpiewanie wieńca 2023

Regulamin – Konkurs Nagroda Publiczności 2023-1

Karta zgłoszenia -Stoisko Gminne-1

Karta zgłoszenia – Konkurs wieniec dożynkowy-1

Karta zgłoszenia – Konkurs ośpiewanie wieńca-1

Karta zgłoszenia – Konkurs na najciekaawsze stoisko wystawowe-1