Start

UWAGA - Od kwietnia zmiany w programie „Czyste Powietrze”

Wprowadzenie obowiązku wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM), a także możliwość uzyskania najwyższego poziomu dofinansowania tylko na jeden budynek mieszkalny jednorodzinny albo jeden lokal mieszkalny w takim budynku – to zmiany w „Czystym Powietrzu”, które zaczną obowiązywać od kwietnia 2024 r.
Zgodnie z zapowiedziami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) z początku tego roku, parametry pomp ciepła, które będą kwalifikowały się do programu „Czyste Powietrze” mają być potwierdzane badaniami wykonanymi w akredytowanym laboratorium. Przewiduje się okres przejściowy, który zakończy się w czerwcu br. To jeden ze sposobów uchronienia beneficjentów przed zakupem i montażem urządzeń, które nie spełniają parametrów deklarowanych w karcie produktu i etykiecie energetycznej.
Podobne rozwiązanie dotyczy kotłów zgazowującego drewno oraz kotłów na pellet drzewny, przy czym tutaj nie planuje się zmiany wymogów w programie „Czyste Powietrze”, a jedynie obowiązkowy wybór tych urządzeń z listy ZUM.
Dodatkowe wymogi dotyczące listy ZUM poddane zostały konsultacjom z przedstawicielami branży producentów i dystrybutorów pomp ciepła oraz stroną społeczną.
Kolejną ważną zmianą w programie „Czyste Powietrze” będzie ograniczenie możliwości dofinansowania w części 3) programu. Beneficjent, który raz skorzysta z najwyższego poziomu dofinansowania (część 3) programu), będzie mógł wnioskować o dofinansowanie na kolejne budynki tylko w ramach części 1) programu (podstawowy poziom dofinansowania). (pełny komunikat)
Ważne terminy dla beneficjentów programu „Czyste Powietrze”:
  • Wejście w życie programu ze zmianami: 22 kwietnia 2024 r.
  • Zakończenie okresu przejściowego: 13 czerwca 2024 r.

>> Czytaj więcej: UWAGA - Od kwietnia zmiany w programie...

Zmiana godzin pracy punktu konsultacyjnego - informacyjny "programu czyste powietrze"

W związku z tym, że przyszły poniedziałek 01.04.2024 r. to dzień świąteczny, w pierwszym tygodniu kwietnia Punkt Konsultacyjno - Informacyjny - Programu Czyste Powietrze będzie wyjątkowo czynny w dniach:

1) środa 03.04.2024 r. godz. 12:00 - 15:00

2) piątek 05.04.2024 r. godz. 8:00 - 15:00

Zmiana godzin pracy punktu konsultacyjno - informacyjnego programu "czyste powietrze"

KPO PCZP poziom zestawienie podstawowe CMYK 1Informujemy, że ze względów organizacyjnych Punkt konsultacyjno - informacyjny będzie czynny w następujących dniach i godzinach:

- poniedziałki w godz. 8.00 - 15.00

- środy godz. 12.00 - 15.00

Zapraszamy mieszkańcow do skorzystania z pomocy przy ubieganiu sie o środki dotacyjne z programu " Czyste Powietrze"