O programie

Małopolska Baza Instalatorów

W ślad za informacją otrzymaną od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego zachęcamy do korzystania z Małopolskiej Bazy Instalatorów (EMBI) (https://powietrze.malopolska.pl/ekomalopolska-baza-instalatorow/)
Można w niej wyszukać wykonawcę instalacji, m.in. paneli fotowoltaicznych, różnych rodzajów pomp ciepła, kotłów grzewczych spełniających wymagania ekoprojektu, a nawet stacji ładowania pojazdów elektrycznych i inteligentnych systemów zarządzania energią. Baza będzie sukcesywnie powiększana o kolejnych instalatorów.

>> Czytaj więcej: Małopolska Baza Instalatorów

Zmiana dyżurów w Punkcie Konsultacyjno - Informacyjnym Programu "Czyste Powietrze"

Urząd Gminy w Bolesławiu informuję, że w bieżącym tygodniu nie będzie dyżuru w Punkcie Konsultacyjno - Informacyjnym Programu Czyste Powietrze, w środę 8 maja 2024 r. natomiast Punkt będzie czynny wyjątkowo w piątek 10 maja 2024 r. od godziny 9.00 - 15.00. Zapraszamy zainteresowanych mieszkańców do konsultacji.

Nowe zasady w programie „Czyste Powietrze” od dnia 22 kwietnia 2024 roku

Czyste PowietrzeObecna wersja programu z dnia 22.04.2024 r. zobowiązuje wnioskodawców – od 14.06.2024 r. – do wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę ZUM. To ma być gwarancja wyboru urządzeń o potwierdzonej jakości, czyli takich, które spełniają deklarowane w karcie produktu i etykiecie energetycznej parametry oraz rzeczywiście przełożą się na efektywniejsze (tańsze) ogrzewanie polskich domów.
Nowe zasady stwarzają trzy opcje dla wnioskodawców:
  • wniosek złożony do 21.04 – pozwala na dotację na urządzenia spoza listy ZUM;
  • wniosek złożony od 22.04 i dowód zakupu urządzenia do 13.06 – pozwala na dotację na urządzenia spoza listy ZUM;
  • wniosek złożony od 22.04 i dowód zakupu urządzenia od 14.06 – dotacja tylko na urządzenia z listy ZUM.

>> Czytaj więcej: Nowe zasady w programie „Czyste...

UWAGA - Od kwietnia zmiany w programie „Czyste Powietrze”

Wprowadzenie obowiązku wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM), a także możliwość uzyskania najwyższego poziomu dofinansowania tylko na jeden budynek mieszkalny jednorodzinny albo jeden lokal mieszkalny w takim budynku – to zmiany w „Czystym Powietrzu”, które zaczną obowiązywać od kwietnia 2024 r.
Zgodnie z zapowiedziami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) z początku tego roku, parametry pomp ciepła, które będą kwalifikowały się do programu „Czyste Powietrze” mają być potwierdzane badaniami wykonanymi w akredytowanym laboratorium. Przewiduje się okres przejściowy, który zakończy się w czerwcu br. To jeden ze sposobów uchronienia beneficjentów przed zakupem i montażem urządzeń, które nie spełniają parametrów deklarowanych w karcie produktu i etykiecie energetycznej.
Podobne rozwiązanie dotyczy kotłów zgazowującego drewno oraz kotłów na pellet drzewny, przy czym tutaj nie planuje się zmiany wymogów w programie „Czyste Powietrze”, a jedynie obowiązkowy wybór tych urządzeń z listy ZUM.
Dodatkowe wymogi dotyczące listy ZUM poddane zostały konsultacjom z przedstawicielami branży producentów i dystrybutorów pomp ciepła oraz stroną społeczną.
Kolejną ważną zmianą w programie „Czyste Powietrze” będzie ograniczenie możliwości dofinansowania w części 3) programu. Beneficjent, który raz skorzysta z najwyższego poziomu dofinansowania (część 3) programu), będzie mógł wnioskować o dofinansowanie na kolejne budynki tylko w ramach części 1) programu (podstawowy poziom dofinansowania). (pełny komunikat)
Ważne terminy dla beneficjentów programu „Czyste Powietrze”:
  • Wejście w życie programu ze zmianami: 22 kwietnia 2024 r.
  • Zakończenie okresu przejściowego: 13 czerwca 2024 r.

>> Czytaj więcej: UWAGA - Od kwietnia zmiany w programie...