Informacje bieżące

Obchody Nocy Sobótkowej w Sołectwie Pawłów

20049128 1497606230262715 1587536268 oObchody Nocy Sobótkowej w Sołectwie Pawłów sięgają lat 30 XX wieku i zawsze były powiązane z obchodami Święta Morza. Korowód z wiankami w tradycyjnych strojach krakowskich, prowadzony przez grajków szedł w stronę Wisły. I tam najpopularniejszym zwyczajem było puszczanie wianków na wodę. Wróżba ta przeznaczona była dla panien i kawalerów, którzy czekali na miłość. W uroczystości tej uczestniczyli wszyscy mieszkańcy Pawłowa oraz okolicznych wiosek.
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Rada Sołecka wsi Pawłów po raz kolejny zaprosiły mieszkańców gminy Bolesław i okolic na Tradycyjne Wianki nad Wisłą, które tym razem obchodzone były w niedzielę 25 czerwca w Pawłowie. Uczestniczyli w niej również przedstawiciele lokalnych władz - Wójt Gminy Bolesław Kazimierz Olearczyk, Przewodniczący Rady Gminy w Bolesławiu Michał Ząbek oraz Radny Rady Powiatu Józef Misiaszek. O godz. 17.00 nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy przez Wójta Gminy Kazimierza Olearczyka oraz sołtysa wsi Pawłów Władysława Lupę. Następnie na scenie wystąpiła młodzież z Gimnazjum w Podlipiu, przedstawiając krótką część artystyczną przygotowaną przez Panią Mirosławę Kopeć.
Jak nakazuje tradycja odbyło się puszczanie wianków świętojańskich na wodę. I to było główną atrakcją programu. Korowód prowadzony przez zespół „Stare Wiarusy” z Centrum Polonii w Brniu udał się nad Wisłę, i tam młodzież gimnazjalna puszczała, przygotowane przez siebie oraz przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bolesławiu wianki świętojańskie. Najładniejsze z nich zostały nagrodzone, a fundatorem nagród był Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski. Ponadto uczestnicy imprezy mogli o zmroku oglądać pokaz sztucznych ogni. Sponsorami imprezy byli Gmina Bolesław oraz lokalne podmioty gospodarcze.

Opracowała:

Barbara Guzik-Kaganek